הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו כל חודש בדואר אלקטרוני מהדורה עשירה במידע חם ובטיפים שיסייעו לכם לקדם את עסקיכם ברשת.
email:
שם:
לעולם לא אשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני שלכם חוץ
מאשר לצורך משלוח הניוזלטר שלי!


שיווק באינטרנט - הספר

   

סודות השיווק באינטרנט, גליון מספר 18

שלום לכולם,

לפניכם גליון 18 של הניוזלטר "סודות השיווק באינטרנט".

בלגן הבחירות (האמת שהפעם לא היה כל-כך בלאגן) שכח ועכשיו יתחיל הבלגן של הרכבת ממשלה (וזה יהיה בלגן אמיתי). עדיין בעניין תעמולת הבחירות אני רוצה להפנות אתכם
למאמר מעניין ב ynet שעסק באתרי המפלגות.

המאמר משבח (יחסית) את האתר של מפלגת העבודה בכך שהוא "מחובר למדיום", ויורד על אתרי הליכוד וקדימה (האם יש קשר בין תוצאות הבחירות ואיכות האתרים?).

הנה ציטוט משם:
"כל התמונות [באתרים של הליכוד וקדימה – ר.ה.] פורמליות, נוצצות, מלוטשות בפוטושופ עד זרא ונעדרות כנות. למה? כי זה מה שמלמדים אותם בגן הילדים של הטלוויזיה והפרינט. באתר העבודה, מתוך אותו חוסר תקציב, פנו אל השטח: אין שום גרפיקאי או צלם מקצועי, והפעילים בשטח מעלים בעצמם את החומר – וכך מי שרוצה יכול לראות תמונות של שוטרים מכניסים ברכיות לפעילי עבודה מפגינים."
אהבתי את הביטוי הזה "מחוברים למדיום". אכן יש משהו חדש ומרענן במדיום האינטרנטי. אותו ה"משהו" הזה (שאני אנסה לפצח עבורכם בגליון הבא), כאשר הוא נעדר, גורם לאתר, או למסר המייל שלכם או לכל הנוכחות האינטרנטית שלכם להראות זקנה עבשה ולא רלוונטית.

(כפי שנראתה יובנטוס – הגברת הזקנה במשחק ביום שלישי, סליחה על הבלחת הספורט).

אגב, אם כבר שרבבתי ספורט לעניין תרשו לי כמה מילים בלתי קשורות (ואולי בעצם כן) לשיווק באינטרנט. אני קורא אדוק ונלהב של מדורי הספורט. יודעים למה? הספורט היום הוא עסק לכל דבר. ואין עוד עולם עסקי שמתנהל בשקיפות כזו לתקשורת כמו עולם הספורט. אנחנו יודעים מה תקציבי הקבוצות, כמה מרוויח כל בעל תפקיד, מה אומר ומה עושה כל אחד בכל רגע וכיצד עומד האגו האישי של כל בעל תפקיד מול חשיבות ההצלחה הקבוצתית. אין ספק שכל מי שמתעניין בעולם העסקים, חייב לקרוא את מדורי הספורט.

זהו. סליחה. נחזור לאינטרנט.

למען האמת רובם המכריע של אתרי האינטרנט הישראליים נראים כמי שהפעילו תכנית התנתקות מוצלחת מהמדיום. שמתי לעצמי מטרה, ואני מקווה שאעמוד בה, לחבר את העוסקים בשיווק באתרי האינטרנט הישראליים למדיום האינטרנטי המודרני, ועל הדרך להנעים לכולנו את השהות ברשת הישראלית (וכמובן, לשפר את המכירות).

בגליון הפעם מאמר פרי מקלדתי בנושא הזמן האבוד. המאמר עוסק בשאלה כיצד להשתמש נכון במימד הזמן במערכת השיווק האינטרנטית שלכם.

היום מצטרף אלינו כותב חדש, עמיחי שלו, מומחה לאפיון ותוכן באינטרנט, בעבר עבד ב Ynet ובחברת
DavidShield. המאמר הראשון שלו עוסק בנושא האפיון של אתר. חשיבותו של אפיון בעיני היא קודם כל בעצם קיומו. מסמך האפיון מבהיר לבוני האתר מי כאן הבוס (בעל האתר) ומי קובע מהם היעדים הראשיים שלו.

כמובן שמדוריהם של אורך שץ בעניין קידום אתרים במנועי חיפוש ושל לירון רוז בעניין פרסום בגוגל אינו נפקדים.

לפני שאסיים את הפתיח (אפשר עוד לקרוא פתיח לערמת המלל המתארכת הזו?) עוד מילה לגבי הפורום. הפורום שלנו הוא קהילת המשווקים באינטרנט – הוא אינו פורום שאלות אלי באופן אישי. לכן אנא כוונו את שאלותיכם הערותכם והארותכם לכלל חברי הפורום. ובכל מקרה, השתדלו להמנע מפתיחת הודעה חדשה תחת הכותרת "שאלה לרוני". זה גם סתום וחסר ערך אינפורמטיבי וגם מגביל אתכם ברוחב היריעה של המידע שאתם עשויים לשאוב מהפורום. אנשים נמנעים מלענות לשאלה שמיועדת לאדם אחר במובלט.

אם אתם רוצים להפיק תועלת מקסימלית, שווקו את השאלה שלכם באופן מושך. רוצים שיתייחסו אליכם? (נא לקרוא באינטונציה של "או-ה-בים נק-ני-קי-יות?" – מארץ נהדרת), הציגו כותרת אינפורמטיבית ועניינית. אז במקום "שאלה לרוני" כתבו "מדוע מודעות Adwords שלי אינן מופיעות בגוגל" או "האם הכותרת באתר שלי עושה עבודה טובה?". היו אינפורמטיביים וספציפיים - כך תזכו לשלל התיחסויות.

הפרום מחכה לכם כאן.. מי שמביע משפיע!

הקליקו כאן לקריאת גליון זה ברשת ולגליונות קודמים של סודות השיווק באינטרנט.

מאמר 1: בעקבות הזמן האבוד או כיצד לחקות את האסטרטגיה של גוגל

הרעיון לכתוב מאמר על הזמן האבוד באתרי אינטרנט נוצר בעקבות פגישה שהיתה לי השבוע עם יזמי אינטרנט העומדים להעלות לאוויר אתר בעל תפיסה חדשנית מאוד. בפגישה תיארו לי היזמים את תוכוניותיהם שהיו מעניינות ובעלות סיכויי הצלחה בלתי מבוטלים.

הבעיה היתה נעוצה בכך שכאשר רוצים למכור לציבור רעיון חדשני שאינו מוכר יש צורך בחינוך השוק וחינוך נעשה בהדרגה. התכנית של היזמים היתה לעלות לאוויר עם אתר מורכב המכיל את כל המרכיבים של המודל העסקי. אני חשבתי שהשוק פשוט לא יצליח לעכל את המורכבות הזו.

הצעתי היתה להתחיל עם אתר פשוט המכיל אך ורק את המרכיב המרכזי – ליבת הרעיון. ורק אחר כך להוסיף בהדרגה מרכיבים נוספים.

אסטרטגיה הדרגתית זו דומה לאסטרטגיה של גוגל. גוגל הוא קודם כל מנוע חיפוש וכך כנראה גם יישאר לפחות בשנים הקרובות. בתחילת הדרך גוגל הציגו באתר שלהם מרכיב אחד ויחיד: שדה חיפוש. בהדרגה החלו להופיע סביב שדה החיפוש קישורים. כל הופעה של קישור חדש ושרות חדש של גוגל היו חגיגה תקשורתית.

ובכן, הפגישה ובעקבותיה המחשבות על האסטרטגיה של גוגל גרמו לי להמשיך ולחשוב על משמעות מימד הזמן באינטרנט ועל כך שזהו מימד שאתרים רבים מזנחים.

בשונה ממנהגי המאמר בנוי הפעם באופן אסוציטיבי – אוסף של רעיונות לניצול נכון של הזמן וההשתנות בזמן בעסקים אינטרנטיים.

הנה הם -

תנו לגולשים הנאמנים שלכם לגדול אתכם. פתחו את האתר שלכם באופן הדרגתי. הוסיפו מרכיבים חדשים בשלבים רק לאחר שהקהל שלכם למד את המרכיבים הקודמים. רבים רוצים להעלות את האתר לאוויר עם "שוס" גדול - הכל בבת אחת. הבעיה שזה בדרך כלל אינו מרשים את המשתמשים אלא גורם חוסר הבנה ובלבול.

אני למשל עליתי לאוויר עם האתר לאחר מספר חודשים הוספתי קישור לספר, לאחר מספר חודשים נוסף העלתי את הפורום בקרוב אציע את מערכת רב מסר ובהמשך כמובן הפתעות נוספות. כל המרכיבים הללו היו בתכניות מלחתחילה אלא שהעדפתי להוסיף אותם בהדרגה צעד אחר צעד.

Yent הוא אתר חדשות. כאשר עלה לאוויר משך את תשומת ליבי רכיב אחד גדול שהוקצה לו מקום מרכזי באתר – התאריך. מיקום התאריך במקום כל כך בולט מעורר תחושה של עדכנות. היום מספר שנים לאחר עליית האתר התאריך עדיין שם. באופן דומה גוגל מחליף את הלוגו שלו מדי פעם. האם גם לכם יש רכיב משתנה באתר? ההשתנות עשויה להיות על פי מזג האוויר (למשל מד טמפרטורה שמציג את הטמפרטורה במקום מסוים), השעה במשך היום, חגים וארועים נוספים (בחירות?).

חשוב להשתנות ולשנות אך יש חשיבות גם לקצב. שינוי מהיר מדי יצור תחושה של קופצנות. שינויים נדירים ייצרו תחושה של תקיעות וקיפאון. קצב השינוי נגזר כמובן מנושא האתר. אתר של איש מקצוע ישתנה בקצב איטי יותר מאתר מכירות או כמובן מאתר בעל אופי חדשותי.

אל תיצרו מראית עין של שינוי והתחדשות באופן מלאכותי. באתרים רבים מדי אני רואה טקסט רץ של "חדשות" שמספר, במקרה הטוב, על כל מיני התרחשויות אזוטריות באתר ובמקרה הרע מציג חדשות מ 2002. יש אתרים שמציגים את טיקר החדשות מאתרי החדשות – את הרעיון כאן אני ממש לא מבין.

ספרו על התכניות שלכם. מה דעתכם על הקישור "תוכניות לעתיד"? התפתחות היא נושא שמעניין אנשים. רבים ירצו להציץ אל עתיד האתר.

צרו ארועים אינטרנטיים בעלי קצב קבוע. ניוזלטר בזמנים קבועים יוצר בקהילה שלכם תחושה שיש חיים מאחורי האתר (גם אם לא תמיד קוראים בכלל, או לא קוראים הכל). הקצב הקבוע מאפשר לקהילה שלכם לפתוח "חלון קשב" מרכיב הכרחי בעולם המידע התזזיתי של היום. בכלל צרו באתר שלכם "שגרת מחנה". מרכיב אחד של שגרת המחנה אצלנו היא פינתו של יואב שפר בעניין כתיבה שיווקית המפיעה בפורום בכל יום שלישי.

אם אתם מוכרים מוצרים או שירותים חשבו על דרך להציע הצעות מוגבלות בזמן. מנסיוני השיווקי לחץ זמן מתון הוא אמצעי מצויין לגרום ללקוחות הצפים לשוט אל חוף המבטחים של המוצר או השירות שאתם מציעים.

הפעילו שירותים חדשים במצב בטא יש אנשים שיבדקו כל מה שתג "בטא" מרחף מעליו. אפשר להחיל את הבטוי "בטא" גם על מרכיבים שאינם מוצרי תוכנה. אתם יכולים לפתוח מדור מאמרים חדש בגרסת בטא או פורום בגרסת בטא. ה"בטא" הוא חלק מרוח האינטרנט. יש כאן הצהרה של אמון הדדי – אנחנו נאפשר לכם לכם להשתמש במערכת הלא ממש גמורה שלנו ואתם תתנו לנו הערות ולמעשה תהיו שותפים לפיתוח. באינטרנט בהחלט מותר להראות "חצי עבודה". אפילו בבחירות שלנו זכתה מפלגה שהיא עדיין בגרסת בטא.

הצלחה תלויה בין השאר באיזון נכון בין המשתנה ללא משתנה. נסו למצוא בכל פעם משהו חדש בדברים קיימים ומשהו ישן בדברים חדשים.

שדרגתם את האתר? בצעתם לו מתיחת פנים? שמרו את הגרסא הקודמת במוזיאון האתר תחת הקישור "כך נראינו פעם" אנשים מאוד אוהבים לראות התפתחות התקדמות, השתנות - מטאמורפוזה. אל תתביישו לומר פעם חשבנו כך אבל עכשיו אנחנו חושבים אחרת..(ואל תתפלאו אם רבים יאמרו לכם שהם אוהבים דווקא את הגרסא הישנה – יש אנשים שאין להם עתיד ללא הנוסטלגיה)

גוגל יצר מהפכה – הלוגו אותו עוגן, מעוז החברה שבודקים 235 גרסאות שלו לפני שבוחרים אחד, הופך בסך הכל לגרעין שמאפשר וריאציות סביבו על פי ענייני היום. כך יוצרים תחושה של אתר חי וסקרנות – "היום יום האישה הבין לאומי – מעניין מה גוגל יעשו כאן".

מרכיב נוסף חשוב שיש לו נגיעה לזמן הוא הבלוג. רבים שואלים מה ההבדל בין אתר אינטרנט לבין בלוג והתשובה היא שהציר המרכזי בבלוג הוא ציר הזמן לעומת חלוקה נושאית באתר אינטרנט. אסטרטגיה מעניינת היא אחזקת בלוג במקביל לאתר. זו למשל האסטרטגיה של אורן שץ שמחזיק בבלוג קידום אתרים בנוסף לאתר שלו.

לסיכום מימד הזמן הוא מימד חמקמק ובעלי אתרים רבים מתעלמים ממנו בעת התכנון וההפעלה של אתר האינטרנט שלהם. ניהול נכון של השינויים בזמן יגרמו לאתר שלכם להראות עדכני, פועם ומושך.

כיצד מאפיינים אתר / מאת עמיחי שלו

המילה "אפיון" הפכה למילה מאוד רייטינגית בכל מיני מודעות דרושים, ובכלל בקרב יודעי דבר וכאלו המתיימרים להיות יודעי דבר. רבים רוצים אדם היכול "לאפיין" אתר אינטרנט לדוגמה עוד ברמה הגולמית, העוברית, והיכולת לאפיין היא משהו ויראלי, היא למעשה עוברת מפה לפה, מאדם לאדם, מארגון לארגון. בוודאי שניתן למצוא ברשת מדריכים שונים וחלקם משונים לאפיון אתרים (בעיקר באנגלית), אך מכיוון שלא מדובר בתכנות, אין ב"תורת אפיון האתרים" עקרונות ברזל מנחים, וכבר נתקלתי בחיי במספר אפיונים, כולם למטרה אחת, שכל אחד מהם נראה כמו מי שכתב אותו, לטוב ולרע. אנסה להציע בכל זאת מספר מאפיינים כלליים לכל מי שצריך לאפיין אתר אינטרנט, בין אם מדובר במיזם חד פעמי, פרטי ובין אם לצרכים מסחריים. אבל אתר לא מתחיל באפיון, הוא מתחיל קודם כל בצורך או ברצון להקים אותו, להחליט מה יהיה בו, מה לא יהיו בו, לאיזה צורך הוא נועד, ולהעלות הכל על הדף בצורה מסודרת. לצורך העניין נקרא לזה "קונספציה של אתר".

בחלוקה גסה, כללית וסטריאוטיפית, אפשר לחלק אתרים לכל מיני רמות, אבל אם נתחיל בזה, לא נסיים לעולם. אז יש אתרים שהם רק דף אחד מקסימום של חברה מסחרית נניח, שהקונספציה שלהם היא כמו להיות בדפי זהב, שמי שיחפש את החברה באינטרנט ימצא אותה. מדובר בדף אחד לכל היותר, בו מפורט מה החברה עושה ואיך אפשר להשיג אותה, בתוספת לוגו, אימאג' – כל מה שהחברה בוחרת (אגב, האתרים הללו הולכים ונעלמים ככל שנוקף הזמן, וטוב שכך, בשביל דפי זהב יש את דפי זהב). השלב הבא הוא אתר מעט יותר מושקע עם 4 דפים, לעיתים יותר, כמו למשל האתר של מסעדת האחים עותמאן. לאחר מכן ישנו השלב שניתן לקרוא לו "אתרי לקוחות", או "אתרים מקנברטים" (מהפועל Convert). יש אתרים שהולכים שלב אחד קדימה, כמו אתר כללית משלים ומהותם לגרום לגולש להזין את פרטיו למערכת וכמובן להצטרף און ליין לשרות, או לחלופין לרכוש מוצר זו או אחר. באתרים מקנברטים כאלו יש רמות שונות ועומקים שונים, אך מטרתם הראשונית היא ברורה: אתר עבור הלקוח, המשמש פלטפורמה ודרך אלמנטרית לרכישת מוצרי החברה, ולא אתר על החברה עצמה (יש חברות שמתבלבלות ואחר כך מתפלאות איך זה שגולשים לא משתמשים באתר כדי לקנות מוצרים).

אלו הן, בגדול ובכללי, מגוון הקונספציות. ברגע שחברה בוחרת את הקונספציה המתאימה לה ביותר, מתחיל להתגלגל תהליך העבודה. אם יש מישהו בתוך החברה שמקבל אחריות בלעדית לאקטב את התהליך, הוא מקבל לידיו את המושכות, מפנים את הקונספציה ופונה למעצב כדי שיביא כמה דוגמאות לסקיצות של האתר, בהתאם ל-Look & Feel של החברה, הצבעים, הלוגו, המטרות וכו'. אחרי שהוא מקבל את הסקיצה, הוא צריך לפנות לו זמן ולהתחיל ולאפיין. האפיון הוא הקו שעובר בין המעצב למתכנת. יש חברות שמעדיפות לוותר על "המיגרנה" הזו, ופונות לחברה אחת (או כמה) כדי שיקנספטו, יעצבו, יאפיינו, יתכנתו ויתחזקו את אתר החברה.

אז מה זה אפיון? אפיון זה בעצם דף הוראות למתכנת. ניסחתם קונספציה של אתר, הגשתם את הקונספציה בצורה זו או אחרת למעצב, הוא החזיר לכם, חשבתם שזה נוראי, החזרתם לו שוב עם תיקונים, הוא שוב החזיר לכם, חשבתם שזה פחות נוראי? הגיע הזמן לשבת ולכתוב אפיון מפורט, כדי שהדברים שהחלו אצלכם בראש יהיו נהירים למתכנת, והוא יידע בדיוק מה הדרישות ואיך אמורה להיראות התוצאה הסופית. חשוב לזכור: שלב העיצוב מגיע לפני שלב האפיון, ואי אפשר לאפיין בלי שתהיה מונחת סקיצה של המעצב מול העיניים. קודם כל פונים למעצב עם רעיון בסיסי, הוא מגיש מספר אופציות, אתם (או הבוס שלכם) בוחרים אחת ומשם מתחיל להתגלגל התהליך.

מתכנת לא אמור לנחש מה אתם רוצים, ובדרך כלל אם הם מתחילים לנחש, הם לא מנחשים נכון. הם תמיד "ינחשו" לכיוון הרצון שלהם ולא לכיוון הרצון שלכם. במילים פשוטות – יעשו מה שמתחשק להם, או לא יעשו כלום. ייתכן שאתם נמצאים בחברה, בחלל, באשקובית בה המתכנת יושב לידכם, ותהליך העבודה הופך יותר פלסטליני ודינמי, אם משהו לא ברור, אפשר לשאול, להתייעץ ביחד, להחליף אינפוטים, תובנות ורעיונות, אבל אם מדובר בחברה חיצונית, ולרוב מדובר בחברה חיצונית, גם ככה מן הסתם יהיו קצרים בתקשורת, עדיף לצמצמם מראש על ידי כתיבת אפיון הכי מדויק שיכול להיות. לא לכתוב תיאורים כלליים שלכאורה אמורים להוסיף מידע, אך למעשה רק מבלבלים.

קידום אתרים במנועי חיפוש: תגי מטא של HTMLמי צריך אותם? / אורן שץ

מהן תגיות מטא (meta tags)?

תגיות מטא הן פרטי מידע אותן מגדיר בעל האתר לגבי כל דף ודף באתר שלו, כדי לספק מידע כללי לגבי אותו הדף, וזאת מבלי להציג את המידע הזה לגולשים באתר. המידע מפורט בראש הדף, בחלק הנקרא HEAD. בעבר הסתמכו מנועי החיפוש כמעט בלעדית על המידע אותו סיפקו בעלי האתרים באמצעות תגי המטא, מצב שהביא לעיתים קרובות לניצול שלהם לרעה, עד כדי הונאה של מנועי החיפוש לגבי תוכנו האמיתי של הדף.

לאור הניצול לרעה של תגי המטה, ירד מאד ערכם בשנים האחרונות, וכיום מנועי החיפוש מתייחסים אליהם בצורה חשדנית ביותר, עד כדי התעלמות מוחלטת.

אחת השאלות שאני נשאל לעיתים קרובות היא עד כמה יכול שינוי של תגי המטא להביא לקידומו של אתר מסויים במנועי החיפוש. התשובה היא כי מצד אחד סביר כי שימוש נכון בתגי המטא לא יתרום לקידום אתר מסויים במנועי החיפוש, אך מצד שני שימוש לא נכון בתגים אלו יכול להביא לפגיעה במיקומו של האתר.

תגי המטא החשובים הם:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">

מפרט באיזו קידוד כתוב הדף. במידה ותג זה לא קיים, או שהתג כתוב לא נכון, זה עלול להביא לקריאה של הדף בקידוד לא נכון, מצב שעשוי לגרום לפגיעה במיקומו של האתר, במיוחד במנועי החיפוש המקומיים (כמו גוגל ישראל – google.co.il).

<meta http-equiv="Content-Language" content="he">

מגדיר את שפת היעד של הדף. לא ברור עד כמה מנועי החיפוש מתייחסים לערך המופיע בתג זה, אך בכל זאת כדאי לוודא כי הוא מופיע בכל דף באתר, וכי הוא מוגדר נכון.

<meta name="description" content="site description">

מאפשר לבעל האתר לספק תיאור של האתר שלו. תג זה אינו משמש כיום לקביעת דירוג האתר, אך גוגל כן מתייחס אליו בעת הקביעה של תיאור הדף המופיע כחלק מתוצאות החיפוש. לפיכך, חשוב לדאוג כי התג יכיל תיאור מושך של תוכן הדף, ויכלול את מילות המפתח המרכזיות עבורן בוצע קידום בדף.

<meta name="keywords" content="key, words">

מילות המפתח אותן מגדיר בעל האתר כחשובות ביותר עבור אותו דף. זהו התג שעבר את המהפך הגדול ביותר מבין כל תגי המטא. בעבר היווה תג זה כלי מרכזי בידי מנועי החיפוש כדי לקבוע את הרלוונטיות של הדף עבור מילות מפתח שונות, אך כיום משמעותו זניחה ביותר, עד כדי בלתי קיימת בשל שימוש לרעה שנעשה בו על-ידי בעלי אתרים.

<meta name="robots" content="NOINDEX,NOFOLLOW">

אורן שץ
קידום אתרים – SEO Israel


פרסום בגוגל: שיווק בינלאומי בגוגל ושיעור ראשון בגיאוגרפיה של האינטרנט/ לירון רוז

מאמר זה מיועד לאלו מאיתנו אשר כבר עושים או מעוניינים לעשות שימוש במנועי חיפוש בתשלום ככלי שיווקי בינלאומי. כלומר לאלו אשר מעוניינים בתנועת מבקרים גלובלית (לא רק גולשים מישראל) באתר שלהם. מובן – שמדובר באתרים דוברי אנגלית, ו/או שפות אחרות.

מדוע בעצם זה חשוב? למה לנו לפרסם באנגלית או בשפות נוספות?

שוק האינטרנט דובר העברית הוא קטן למדי. עפ"י הערכות שונות, ישנם בארץ מעל לשלושה מיליון גולשים פעילים. בנוסף, יתכן וישנם בעולם עוד כחצי מיליון דוברי עברית. בכך למעשה מסתכם הפוטנציאל השיווקי של אתרים שדוברי עברית בלבד. לעומת זאת, עולם האינטרנט דובר שפות זרות גדול מאות מונים. מדובר בפוטנציאל של מאות מיליוני לקוחות. למשל במדינות דוברות אנגלית: בארה"ב ("מדינת האינטרנט הגדולה ביותר") יש מעל מאתיים מיליון גולשים, בבריטניה כ- 37 מיליון, קנדה כ-22 מיליון, אוסטרליה כ-14 מיליון, ניו-זילנד כ-3 מיליון ועוד. ומדוע בעצם שלא נפנה למדינות הדוברות שפות נוספות? דוגמאות? בבקשה:

יש בסין מעל 1.3 מיליארד תושבים - ומתוכם מעל 111 מיליון כבר גולשים באינטרנט. בנוסף יש מיליוני דוברי סינית נוספים ברחבי העולם. החלום הישראלי הישן של למכור "ונטיל לכל סיני" (או לפחות לכל סיני עשירי) בהחלט אפשרי באמצעות האינטרנט.
86 מיליון גולשים דוברי יפנית ביפן בלבד. יש מיליוני דוברי יפנית נוספים ברחבי העולם.
48 מיליון גולשים דוברי גרמנית בגרמניה בלבד.
28 מיליון גולשים דוברי איטלקית באיטליה בלבד.
מעל 10 מיליון גולשים דוברי פולנית וכו' וכו'.
סטטיסטיקות מפורטות באתר: http://www.internetworldstats.com/stats.htm

גוגל אדוורדס, (ומנועי חיפוש בקישורים ממומנים נוספים כגון אוברטור ו- MSN) , הינם אידאליים כאשר ברצוננו להשיג תנועת מבקרים בינלאומית לאתר, שכן הם מאפשרים להגדיר במדויק מאילו מדינות אנו רוצים לרכוש קליקים (מבקרים). כמו כן, הם מאפשרים לנו להגדיר גם את שפתם של אותו קהל מבקרים.

יתרונו העיקרי של גוגל הוא הפלח השיווקי העצום שלו באינטרנט ברוב מדינות העולם. וכמו שיש לנו google.co.il בעברית ובאנגלית , כך לרוב המדינות החשובות יש אתר גוגל מקומי משלהן:
לסין יש את google.cn במספר ניבים בסינית ובאנגלית
לגרמניה יש את google.de בגרמנית ואנגלית
לאיטליה יש את google.it באיטלקית ואנגלית וכו' וכו' .
לפירוט אתרי גוגל השונים בעולם
בחלק התחתון בדף http://www.google.com/language_tools

Google Adwords ממנפת את פריסתה הגלובלית של גוגל, ויתרונה הניכר של המערכת היא היכולת להגיע, באמצעות ממשק מרכזי אחד – לכל אותו קהל גולשים פוטנציאלי מאותן מדינות שאותן נגדיר מראש כרצויות.

לדוגמא, אם יש לנו אתר באנגלית , הגיוני לבחור כמדינות יעד את ארה"ב, בריטניה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, אירלנד, ודרום אפריקה. כמו כן, ניתן להוסיף ולבחון את האפקטיביות של מדינות בהם יש אחוז דוברי אנגלית גבוה – למשל הולנד, דנמרק, נורבגיה (רוב תושבי מדינות אלו דוברים אנגלית כמעט מושלמת), ספרד (מסתבר שבאזורי החוף חיים מיליוני חובבי שמש בריטים לשעבר) וגם... ישראל.

כמו כן, נוכל לקבע את "הגדרות השפה – language settings" כ"אנגלית בלבד" – המשמעות היא שרק הגולשים ממדינות היעד המשתמשים באתר דובר האנגלית של גוגל (ולא בגרסא מקומית דוברת שפה מקומית), יזכו לראות את מודעתנו. ע"י כך יתכן ונוכל לחסוך חשיפה מיותרת לגולשים אשר אינם דוברי אנגלית טובה ומחפשים מידע בשפתם שלהם.

יש לקחת בחשבון ששיווק בפילוח גיאוגרפי הוא עניין לשוני מורכב. בפנותנו לאמריקאים (או לבריטים או לצרפתים) באתר או בניוזלטר בשפתם, אנו חייבים ליצור רושם מקצועי ביותר – אין מקום לחובבנות. אוצר המילים, התחביר הלשוני והכתיב באתר חייבים כולם להיות מדויקים – כאילו נכתבו ע"י קופירייטר בן המקום. אין דבר מביך יותר, מאתר הכתוב באנגלית קלוקלת ובשגיאות כתיב – אתר כזה יבריח מיד גולשים רציניים דוברי אותה שפה – ולא ימכור דבר. גם לעיצוב הגרפי יש חשיבות רבה, מה שעובד במדינה אחת עלול שלא לעבוד במדינה אחרת.

בשיווק אינטרנטי בינלאומי ישנם עוד פרמטרים שחייבים להילקח בחשבון (למשל – אחוז החדירה והשימוש בכרטיסי אשראי בכל מדינה) ועל כך – באחד המאמרים הקרובים.

לירון רוז – Exact PPC
מידע נוסף על לירון ופרסום PPC

תודה לעמיחי אורן ולירון על המאמרים המעשיים והחשובים.

אני מקווה שנהניתם והשכלתם.

אם יש לכם מכרים שעשויים להתעניין בתוכן הניוזלטר הזה אנא אל תהססו לשלוח להם forward של המייל הזה (בצרוף המלצה חמה להרשם כמובן).

להתראות בחודש הבא, ועד אז אשמח לראות אתכם בפורום.

רוני

www.internet-marketing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2004 - 2007