הרשמו לניוזלטר שלי ותקבלו כל חודש בדואר אלקטרוני מהדורה עשירה במידע חם ובטיפים שיסייעו לכם לקדם את עסקיכם ברשת.
email:
שם:
לעולם לא אשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני שלכם חוץ
מאשר לצורך משלוח הניוזלטר שלי!


שיווק באינטרנט - הספר

   

סודות השיווק באינטרנט, גליון מספר 29

שלום לכולם,

לפניכם גיליון 29 של הניוזלטר סודות השיווק באינטרנט.

במהלך חודש פברואר השתתפתי בכנס בנושא תיירות בגני בתערוכה בתל אביב. המרצה שלפני היה האחראי על שיווק באינטרנט ברשת מלונות שרתון. זו הייתה הרצאה מאלפת מפי אדם שחי ונושם שיווק באינטרנט ואחראי על תקציבי ענק.

במיוחד אהבתי את תשובתו של המרצה לאחת המשתתפות ששאלה מהם הערוצים הטובים ביותר לפרסום האתר. תשובתו הייתה: "אנחנו הקדשנו קודם כל מחשבה לשאלה מה קורה למבקר שכבר הגיע לאתר ורק לאחר מכן כיצד להביא מבקרים לאתר".

איני יכול להסכים יותר! במשך שנים אני נושא את בשורת ההמרה בכל הקשור בשיווק באינטרנט. ככול שאתר ממיר טוב יותר כך נפתחים בפניו ערוצים רבים יותר להבאת תנועה.

אגב, איש השיווק באינטרנט של שרתון ציין שיחס ההמרה הממוצע של מלונות שרתון היה כ 10% אחוז. ולאחר שאפשרו לגולשים להעלות תוכן משל עצמם לאתר, ההמרה עלתה ל 11%. זה כמובן אחוז מצוין - גבוה בהרבה מהמוצע האינטרנט שעומד על כאחוז אחד.

כולם מדברים היום על שיווק ויראלי , web 2.0 ושיתוף גולשים ביצירת תוכן. בהקשר זה המרצה משרתון סיפר על לקוח שהיה כל כך מרוצה משהותו במלון של הרשת בדובאי, עד שהעלה מיוזמתו ללא כל התערבות של אנשי המלון, סרטון ל YouTube בו הציג את החדר המפואר, את הנוף הנשקף מהחדר את חדרי השירותים הבוהקים וכל זאת בלווי קריינות מתלהבת.

"כך קיבלנו בזכות האינטרנט פרסום בחינם" אמר המרצה. וכאן איני מסכים איתו. הפרסום הזה, שרשת שרתון זכתה בו, לא רק שאינו בחינם -זו לדעתי אולי הפרסומת היקרה ביותר שרשת שרתון הציגה מעולם!

אתם ודאי תוהים מדוע אני טוען שסרטון שלקוח צילם והעלה בעצמו ל YouTube הוא סרט הפרסומת היקר ביותר. התשובה פשוטה -כדי לגרום ללקוח להשקיע מזמנו וממרצו לצלם את הסרט ולטרוח ולהעלות אותו לYouTube היה על רשת שרתון לבנות מלון מפואר ולספק שירות מעולה -וזה יקר מאוד -יקר הרבה יותר מכל מסע פרסום!

אני חושב שהדרך הנכונה ליצור שיווק ויראלי היא לא (לפחות לא בהכרח) לשכור חברה שתיצור עבורכם סרטון מצחיק שיקפץ מתיבת דוא"ל אחת לאחרת, אלא להשקיע את המשאבים בחשיבה על מרכיבים במוצר או בשירות עצמם שיגרמו ללקוחות שלכם לרוץ ולספר לחברה.

קן אבוי, גורו האינטרנט שאני מצטט כאן מדי פעם, טבע את הביטוי over deliver כלומר תנו ללקוחות שלכם מעבר למה שהבטחתם. פעם התארחתי במלון בדטרויט בעת שהעברתי סדנא בחשיבה המצאתית בחברת פורד. לאחר כחמישה ימי שהות קיבלתי סלסילת פירות יפהפיה בצרוף מכתב בכתב ידו של מנהל המלון ובו הוא כותב שהם יודעים כמה קשה היא השהות הממושכת מחוץ לחיק משפחתי ולכן רצו להמתיק מעט את הקושי באמצעות אותה סלסילת פירות. כמובן שסיפרתי על כך לכל מי שרצה לשמוע.

הנטייה הטבעית, כאשר רוצים להגדיל את המכירות, היא לפנות החוצה - להשקיע בפרסום כדי להביא לקוחות חדשים. כמעט תמיד, עם זאת, התמקדות פנימה -בלקוחות הקיימים -או באלה שכבר הגיעו לאתר שלכם עשויה להיות יעילה הרבה יותר, בודאי לטווח הארוך.

המוצר או השירות שלכם גם הוא חלק ממערך השיווק שלכם. באנגלית מקובל להתייחס לממדי השיווק כחמשת ה P (Product, Price, Promotion, Place, People) כאשר ה P הראשון הוא המוצר עצמו. החלטות על תוספות/החסרות או שינויים אחרים במוצר הן בהחלט החלטות שיווקיות. אבל רבים, כאשר הם חושבים על המערך השיווקי שלהם מתמקדים בטעות במימד אחד -Promotion.

מלונות שרתון זכו בפרסומת "חינם" בזכות מוצר או שירות שסיפק את רצון הלקוחות מעבר למצופה.

לעומת זאת יש היום מסעות פרסום שמנסים לערב את הגולשים כמעט בכוח, ואני חייב לומר שאני די מתעב את השיטה הזו. בימים אלה, לדוגמא, רץ מסע פרסום לגולדסטאר שבו מבקשים מהגולשים לצלם חברים ברגעים מביכים או משהו כזה. לדעתי הסוג הזה של פרסום ש"מערב את הגולשים" ילך ויעלם כי לכולם ימאס להיות חיילי הפרסום של החברות המפרסמות.

דווקא בגלל האינטרנט, דווקא בגלל שהיום אפשר להפיץ בשורה להמונים בקלות כדאי להמיר חלק גדול מתקציב השיווק כדי ליצור מוצר או שירות שמרגש את הלקוח בכך שהוא נותן יותר משהוא מבטיח. אפשר כמובן לעזור מעט ללקוח להביע את התלהבותו מהמוצר. למשל באחת מהחברות התוכנה שאני מייעץ לה ביקשנו מהלקוחות להמליץ על התוכנה באתר ההורדות download.com. רבים עשו זאת ובעקבות זאת התוכנה קיבלה חמישה כוכבים, דבר שהגדיל מאוד את כמות ההורדות שלה.

כמו תמיד, הפתיח שלי הופך להיות מאמר בפני עצמו כך שאני אעצור כאן.

רגע רגע, רק עוד דבר אחד -יוזמה מעניינת (ויצירתית) של משתתף פורום פורה בשם איל הרופא שכתב דו"ח על משתתפי הפורום הקבועים ובו פרטים על כל אחד ועל תחום עיסוקו. זה בהחלט עשוי לעניין את משתתפי הפורום וכך איל זוכה בתנועה פעמיים: בפעם הראשונה תנועה של משתתפי פורום סקרנים ובפעם השנייה תנועה ממנועי החיפוש כאשר גולשים יחפשו את השמות הללו. מזכיר את ספרי ה'מי ומי ב..', שגם השנה סירבתי להתפתות להופיע בו ולקנות עותק בעצמי..

אגב, הצצתי בדו"ח של איל ומצאתי שם את התגובה הבאה של גולש בשם ליאור. . .

"לא יודע אני אף פעם לא ממש התחברתי לרוני הורוביץ הזה והפורומים שלו. יש בו משהו מבוגר מדי בשביל לייעץ באינטרנט..."

מה אתם אומרים? הגיע הזמן לפרוש ולהשאיר את הבמה לצעירים מוכשרים כמו ליאור? הצצתי בבלוג של ליאור. חוששני שמועד הפרישה המיועד שלי התרחק בבהילות. אתם מוזמנים להציץ ולהתרשם בעצמכם.

אז מה בגיליון הנוכחי? מאמר נוסף בסדרה על בניית אתרי תוכן והפעם על מה שכולם רוצים לשמוע: איך עושים מזה כסף - וכמה אפשר? אוהד פלינקר מציג מאמר חדש בסדרה המתארת את פיתוח אתר הרחפות שלו ומדווח על התפתחויות מעניינות שקרו החודש.

יואב שפר מציג מאמר על כתיבה שיווקית המתמקדת בבעיה אותה המוצר או השירות שלכם פותרים.

פינת הפרסום ב Adwords עוסקת הפעם בנושא תקציב הפרסום. אורן שץ נטל חופשה מפרסום מאמר בנושא קידום אתרים בגוגל אבל זו הזדמנות להמליץ לכם על סדרת הטיפים שלו בנושא קידום אתרים. תוכלו להירשם באתר של אורן. הסדרה, מיותר לומר, מוגשת באמצעות מערכת רב מסר.

לפני שתצללו למאמרים אני שב וקרא לכם להשתתף בפורום שוקק החיים שלנו - מדובר בפורום המקצועי והרציני ביותר בישראל בכל הנושאים שסביב שיווק באינטרנט. אתם מוזמנים לשאול כל שאלה (ולענות כל תשובה) לתרום ולהיתרם.

אם אתם מפעילים אתר ואינכם אוספים כתובות מייל של המבקרים בו כדי להגיש להם סדרת מסרים אוטומטית אתם פשוט משאירים כסף על השולחן. בקרו באתר של מערכת רב מסר כדי ללמוד כיצד לבנות קמפיין דואר אלקטרוני שיעבוד עבורכם ויגדיל באופן דרמטי את יחס ההמרה של האתר שלכם.

אם יש לכם חברים שאתם מאמינים שיפיקו תועלת מהניוזלטר הזה מדוע שלא תשלחו להם forward (או כפי שאומרים בעברית "תקדמו") אליהם את הגיליון ותציעו להם להירשם בעצמם? אני משוכנע שהם יודו לכם על כך.

אתם מוזמנים לקרוא את הניוזלטר הזה וגם גיליונות קודמים גם ברשת.

כיצד בונים אתר תוכן נכון - מאמר רביעי בסדרה / רוני הורוביץ

לאחר שבניתם אתר תוכן מעולה על פי כל הכללים שפורטו כאן בשלושת המאמרים הקודמים ולאחר שתנועה מתחילה להגיע ממנועי החיפוש וגם מהקלדה ישירה של כתובת האתר הגיע הזמן לחשוב כיצד אפשר לגרום לאתר לייצר הכנסות.

לפני שאכנס לדרכים השונות ולחישובי הפוטנציאל מילת אזהרה: השוק הישראלי הוא קטן ומעטים מאוד הם אתרי התוכן מחוץ לקבוצת הפורטלים הגדולים אתרי החדשות הספורט והפיננסים, אשר מייצרים הכנסות גדולות באמת.

בכל זאת אתר תוכן שמושך כמה אלפי גולשים ביום בהחלט יכול ליצור הכנסות. כדי שהכנסות יהיו משמעותיות הן צריכות להתקבל מיותר מערוץ אחד. במאמר זה אסקור את ערוצי ההכנסות העיקריות שמאפשר אתר ומה נדרש עבור כל אחד מהם. המודל שלי לאתר תוכן מוצלח הוא כמובן האתר שלי אשתי שעוסק בכל הנושאים שסביב לידה, הריון והורות.

פרסום באמצעות באנרים

שיטת יצירת ההכנסות הפשוטה ביותר עבור אתר תוכן היא כמובן הפרסום. ההכנסות האפשריות תלויות כמובן בתנועה באתר וגם בתחום בו עוסק האתר. אתר בנושא תחרותי -למשל נושאים פיננסיים, צימרים תיירות וכדומה עשוי לזכות בתקציבי פרסום משמעותיים יותר מאתר שעוסק בתרבות, תחביבים שונים וכו'.

כלל אצבע שאני נוהג להשתמש בו הוא שההכנסות מפרסום בשיטת באנרים היא כ 3 דולר ל 1000 חשיפות של הבאנר. חשיפה נחשבת לצפייה של גולש אחד בדף אחד. לכן 100 גולשים שצופים כל אחד ב 10 דפים באתר (אגב, צפיה ב 10 דפים בממוצע של גולש באתר היא נתון מצוין והצגתי אותו כאן רק לשם נוחות החישוב -הנתון הממוצע באינטרנט נמוך מזה בהרבה) מייצרים 1000 חשיפות. על 1000 חשיפות אלה אתם עשויים לזכות ב -3 דולר.

כלל אצבע נוסף הוא שסף הפרסום הוא כ 1000 גולשים ביום באתר -בפחות מזה יהיה קשה מאוד למשוך מפרסמים. ניקח אם כן מקרה בוחן של אתר בעל 1000 כניסות ביום שבו כל גולש צופה ב 5 דפים. נניח שבכל עמוד יש שני באנרים שעבור הראשי מקבלים 3 דולר ל 1000 חשיפות ועבור השני שני דולר ל 1000 חשיפות.

ההכנסות של אתר כזה מפרסום באנרים בלבד עשויות להגיע ל 25 דולר ליום -750 דולר בחודש.

לפני שאתם רצים לקחת את המחשבון ולחשב את הרווחים הצפויים לאתר שלכם כמה מילות אזהרה: ראשית החישובים האלה מבוססים על כך שתצליחו למכור את כל המלאי שלכם. ככל שאתר קטן יותר כך יהיה לו קשה יותר למכור את שטח הפרסום. לכן כדי לקבל נתון מעשי יותר אתם יכולים בהחלט להניח שתצליחו למכור בממוצע לא יותר מחמישים אחוז מהמלאי. כמו כן קיימת עלות למכירה עצמה. אל תצפו שהמפרסמים יעמדו בתור לפרסם אצלכם, עליכם לשכור איש מכירות (או לעשות זאת בעצמכם) שכמובן ידרוש את עמלת המכירות שלו (שיכולה לעמוד על כ 30% מהמכירות).

מי שלא מעוניין למכור את שטחי הפרסום בעצמו יכול להיעזר באחת מרשתות הפרסום. הם ידאגו למכור את שטחי הפרסום, לגבות מהספקים ולהעביר לכם את חלקכם. אלא שבמקרה זה חלקכם יהיה קטן הרבה יותר ועלול להגיע לגבול הכדאיות. וגם הרשתות הללו יתקשו למכור את כל שטחי הפרסום שאתם מציעים.

פרסום באמצעות תוכנית Adsense של גוגל

עכשיו זה רשמי: גוגל פתחה את תכנית הפרסום Adsense גם עבור אתרים בעברית (גם בעבר פרסום ב Adsense היה אפשרי אלא שזה היה בניגוד לתקנון גוגל). מודעות Adsense הן מודעות שגוגל מצמיד לדף באתר שלכם ושאמורות להציג מודעות שהתוכן שלהן מתאים לתוכן הדף.

פרסום מודעות של גוגל באתר הוא דבר מפתה מאוד. כל שיש לעשות הוא להציב קוד קטן שגוגל מספק באתר והצ'קים של גוגל מתחילים לזרום.

אלא שכרגיל התמונה אינה כל כך ורודה. מאז שגוגל החל לאפשר למפרסמים להציע תשלום שונה עבור קליק למודעות חיפוש ולמודעות תוכן (מודעות תוכן הן אלה הממוקמות באתרים שלכם)-רובם המוחלט של המפרסמים הבין שמודעות תוכן יעילות פחות ולכן התשלום שהם מציעים עבורן קטן בהרבה. כמו כן גוגל מתקשה מאוד לבצע התאמה טובה של תוכן המודעות לתוכן העמוד בעברית.

יש גם כמה תוכניות ישראליות שדומות באופן פעולתן לגוגל Adsense . בעבר ניסינו אחת מהם באתר השני של אשתי, המוקדש לדולות (בעל כ 500 מבקרים ביום) ולאחר כחודשיים זכינו לקבל עמלה של 4 שקלים ו 20 אגורות...

אינדקס פרסומי

אחת מאפשרויות הפרסום המעניינות היא לצרף לאתר תוכן אינדקס של נותני שירותים ומציעי מוצרים בתחום שבו עוסק האתר. למשל באתר לידה יש אינדקס של כל נותני השירותים מסביב להריון וללידה כמו דולות, מיילדות, מדריכות הנקה וכו'. האינדקס בנוי משלושה סוגים של מודעות -שורת פרסום חינם, שורה מובלטת, ומודעה רחבה יותר הכוללת תמונה. באתר לידה האינדקס הוא מקור הכנסות משמעותי.

כמובן שיש להשקיע במכירת המודעות. גם כאן יש לקחת בחשבון עמלת מכירה נאה לאיש המכירות. חשוב להציע עמלה גם על מכירת שורות חינם כדי שהמוכר ישקיע גם באלה ש(לפי שעה) לא יהיו מוכנים לפתוח את הארנק. גם לאוכלוסיה זו יש ערך כי למעשה מדובר ברוכשי מודעות פוטנציאליים שאתם מחזיקים בכל הפרטים שלהם.

תוכן שיווקי

תוכן שיווקי הוא שיטת פרסום יעילה מאוד עבור המפרסם אבל נמצאת בתחום האפור עבור בעל האתר. אחד הסעיפים בחוזה הבלתי כתוב בין מנהל התוכן באתר לבין המבקרים באתר הוא שתהיה הפרדה ברורה בין מודעות בתשלום ובין המאמרים שבאתר (editorials). הצעה למפרסם לפרסם מאמר בתשלום היא הפרה בוטה של ההסכם הזה.

עם זאת אינני שומר הסף של המוסר. לעיתים מפרסמים מוכנים לשלם מחיר גבוה מאוד תמורת הכנסה של מאמר אוהד אל בין דפי האתר שלכם ללא סימונו כדף פרסום. לעיתים הם מתנים בכך את נכונותם לפרסם באתר. עשו אתם את השיקולים שלכם (באתר שלי לא הייתי מפרסם תוכן בתשלום).

מכירת שטחי פרסום בניוזלטר

פרסום בניוזלטר יכול להיות מאוד יעיל. אם יש לכם רשימה המונה מעל 2000 נרשמים אתם בהחלט יכולים לעניין מפרסמים לפרסם בניוזלטר שלכם. אין סטנדרטים מקובלים למחיר בפרסום בניוזלטר אבל מדובר בסכום שהוא גבוה יותר מפרסום בבאנרים. אחת האפשרויות המעניינות היא להציע בניוזלטר קופוני הנחה למוצרים או שירותים של בעלי עסקים בתחומים הקרובים לתוכן שבו אתם עוסקים.

תכוניות שותפים

תוכנית שותפים היא אמצעי מוביל כמודל הכנסות של אתרי אינטרנט אמריקאיים. בארץ הנושא נמצא בחיתוליו. לאחרונה הגיחו בארץ מספר אתרי רשתות שותפים ביניהן שיתופים.נטואפילוסופי. מכירת מוצרים בשיטה זו היא אומנות בפני עצמה וראויה למאמר נפרד. במאמר זה אומר בקצרה שרוב העוסקים בשיטת שיווק זו שוגים בכך שהם ממקמים באתר באנר המפרסם את המוצר או השירות בעוד שעליהם לתת שירות אמיתי במתן מידע מקיף ומועיל.

ערוצי הכנסות נוספים

כאמור אתרי התוכן הישראליים מתקשים ליצור זרם הכנסות קבוע ומשמעותי מפרסום בלבד ולכן יש צורך בהמצאת ערוצי הכנסות נוספים שישלימו את הפרסום ולעיתים אף יהוו ערוץ הכנסות עיקרי.

למשל ערוץ ההכנסות המשמעותי ביותר של אתר לידה הוא למעשה המוצרים שאשתי מייבאת מגרמניה והאתר מהווה מכשיר השיווק העיקרי שלהם. מדובר במאמן לידה אפי-נו ובמנשא לתינוק דידימוס. מדובר במוצרים מיוחדים במינם שלא ניתן להשיג בחנויות.

גם אתם יכולים לאמץ מוצר, לייבא מוצר או אפילו ליזום ולייצר מוצר משלכם, כזה שיזוהה עם האתר ואשר האתר יקדם אותו. המכירה תהיה יעילה יותר אם תהיה זהות בין האג'נדה שהאתר מקדם ובין המוצר או המוצרים. למשל אשתי, עוד לפני ייבוא האפי-נו ניהלה מאבק נגד פרוצדורת החתך בלידה. כאשר גלתה את מכשיר האפי-נו המסייע להקטין את הצורך הפרצדורה הזו היה ברור שאתר הוא כלי מעולה כדי לקדם אותו.

אפשר לבנות סביב האתר בית ספר שבו יילמדו קורסים הקשורים לנושא האתר ואפשר אפילו ליצור חנות פיזית שתזוהה עם האתר.

בכל מקרה אם באתר שלכם אין מעל כמה עשרות אלפי מבקרים ביום יהיה עליכם לחשוב על ערוצי הכנסות נוספים על פרסום כדי ליצור הכנסה משמעותית.

הצורך כן קובע / כתיבה שיווקית: יואב שפר

כדי שטקסט שיווקי ימשוך תשומת לב, יעורר עניין ויניע לביצוע פעולה, הוא צריך להיות מנוסח באחד משני האופנים הבאים:

- מציע תרופה לבעיה או פתרון לצורך
- משדרג את המצב הקיים ונותן לך יתרון

במילים אחרות, באנגלית כמובן, המוצר צריך להציע לך "gain or pain".

אני מוצא שלמשווקים קל יותר בדרך כלל להתחבר ליתרונות של המוצר. לכן, אני רוצה להתמקד דווקא בצד ה-"כאב" של המשוואה.

לשם כך, צריך להבין מהו "הצורך" של קהל היעד. מקובל להניח שלעיתים יש פער בין הצורך או הרצון, כפי שאדם מבטא אותו ברמה ההצהרתית, לבין צרכים אחרים, סמויים, שלעיתים קרובות דווקא הם אלה האמיתיים.

ואת הצורך הזה, את מה שהלקוח שלנו באמת רוצה, אבל לא מודע לו או לא יכול או לא רוצה לומר, נשאף להגדיר, ולספק לו את המענה הטוב ביותר.

למשל. . .
אמא צעירה, לילד ראשון, נשאלה מה הייתה הכי רוצה שחיתול לילה "לילה-טוב" יעשה.

"שיספוג טוב, ויחזיק מעמד להרבה זמן", ענתה.

אם ננתח את התשובה נוכל לראות שמאחורי התשובה, הצפויה למדי, מסתתרים צרכים נוספים, חלקם ברבדים לא מודעים:
- צורך להגן על הילד ולמנוע ממנו אי נוחות.

אבל גם:
- צורך להיתפס כאמא טובה: "אני דואגת לילד שלי לטוב ביותר".
- צורך לקבל חיזוק לתפקודה המושלם כאם: ילד רגוע וחייכן.

וגם (ואולי בעיקר!):
- צורך או רצון ליהנות משינה ללא הפרעות.

רק עכשיו, אחרי שמיפינו את הצרכים והרצונות האמיתיים האפשריים, אנחנו יכולים לעבור לניסוח המסר המכירתי.

נתחיל כמובן בכותרת שתבהיר לאם הצעירה והמותשת שהחיתולים שלנו יתנו לה את מה שהיא באמת רוצה.

במקום לדבר על מה שאנחנו רוצים להגיד:

"יותר ספיגה בפחות חיתולים! רק עם חיתול לילה 'לילה-טוב' עם יכולת הספיגה המוגברת".

נגיד לה את מה שהיא באמת רוצה לשמוע:

"חיתול לילה "לילה-טוב", עם יכולת הספיגה המואצת, משאיר את הילד שלך יבש ורגוע. עכשיו גם את יכולה לישון בשקט...".

כאשר מבינים את העניין, אין שום קושי לכתוב מסרים מכירתיים שונים, שעונים בדיוק על הצרכים האמיתיים הייחודיים של כל קהל יעד. אפילו לאותו מוצר.

נניח שיש לכם תוכנה שמאפשרת לערוך קבצי קול במהירות כפולה מתוכנות קיימות, ואתם מחליטים לנסח מסר שיווקי לעורכי וידיאו.

וכך נראית הכותרת בראש דף הבית שלכם:

"עורכי וידיאו, מהיום עורכים מוזיקה במהירות כפולה עם תוכנת 'קול ראשון', וחוסכים כסף רב".

אחרי שהתחלת לשווק באינטרנט, ידידה טובה שלכם, מדריכת אירובי, מספרת לכם שהיא משתמשת בתכנה שלכם לערוך את המוזיקה לשיעורים שלה.

אתם מחליטים להרים את הכפפה ומתיישבים לנסח דף נחיתה למדריכות אירובי. האם תשתמשו באותה כותרת?

ודאי שלא.

כי למדריכת אירובי, שרצה גם בין השיעורים, אין הרבה זמן וחשק לבזבז על עריכות. היא. מה שבאמת מעניין אותה הוא לערוך את המוזיקה במינימום זמן והתעסקות.

אז תגידו לה את זה.

"מדריכת אירובי, עם תכנת העריכה 'קול ראשון' ו-10 דקות פנויות, תערכי בקלות את המוזיקה שלך לשיעור".

בהצלחה

יואב שפר

קופירייטר -אלף-בית כתיבה שיווקית, קופירייטינג, ניהול תוכן לאתרים

ניתוח סטטיסטי של אתר הרחפות -מבט מאחורי הקלעים
www.hovercrafterz.com / אוהד פלינקר

בחודש שעבר דיווחתי על מגמת העלייה בתנועה של אתר הרחפות שלי. מספר המבקרים הייחודיים הצביע על מגמת עלייה ברורה - מעל ל-50 ליום כאשר הרוב המכריע מגיע מחיפושים אורגאניים במנועים (13% מקישורים, 6% מהקלקה ישירה, והשאר מחיפושים). שילבתי פרסומות גוגל Adsense בתוכן הנישתי כדי לאמוד את פוטנציאל ההמרה, ובמשך השבוע האחרון של ינואר אחוזי ההקלקה (Clickthrough Rate) עמדו על כ-5% שהכניסו לי כדולר ליום. כמו כן שילבתי בדפי האתר את שירות הסטטיסטיקות של Google Analyticsכדי להגיע לפילוח יותר מדויק של קהל המבקרים.

החודש, הכנסות פרסומות גוגל ממשיכות באותה מגמה. כמו כן, שלושה אנשים קנו ספרון אלקטרוני שנמכר בקליקבנק ומדריך כיצד לבנות רחפת באופן עצמאי. עמלות על מכירות בקליקבנק נוטות להיות גבוהות יחסית (50% במקרה הזה), ולכן ההכנסות משלוש מכירות בלבד בעצם הביאו להכפלה של כלל ההכנסות כתוצאה מהוספה של דף יחיד באתר. מתוך כ-600 צפיות בדף hovercraft plans , חצי מהמבקרים הקליקו לאתר המוכר ( affiliate merchant ), כמאה הקליקו יותר מפעם אחת, ושלושת הקניות הכניסו כ-40$.

מתוך 1500 מבקרים ייחודיים בחודש פברואר, עיקר הקהל (מעל ל70%) מקליק מצפון אמריקה. ישראל המדינה השלישית ברשימה עם כ-100 מבקרים (כ-7%). בממוצע כל מבקר צופה בארבעה דפים באתר, מה שהביא למעט יותר מ- 6000 דפים שנצפו החודש.

כמו כן, בפעם הראשונה פנה אליי יצרן רחפות באופן יזום בבקשה להוסיף את מודל הרחפות שלו לאתר. כל זאת עם כ-20 דפי תוכן וכמה קישורים בודדים. באופן טבעי הקישורים מאתרי רחפות אחרים מניבים תנועה זניחה יחסית (אך לאורך זמן יעלו את תוצאות ה- page rank ). מצד שני, מצאתי בלוג גאדג'טים בשם Gadgetopia.com עם התייחסות לרחפת בבניה ביתית. הוספתי הערה לפוסט כאן עם קישור חזרה לאתר שלי, ופעולה פשוטה זו הניבה עוד כ-50 הקלקות החודש.

לסיכום, אחזור על כלל האצבע כמדד איכותי ליחס בין תנועה להכנסות. כשמדובר באתרי תוכן המייצרים הכנסות מפרסומות ותוכניות שותפים, מוסכם שמספר המבקרים הייחודיים ליום בממוצע במשך החודש נוטה להקביל להכנסה הדולרית לאותו החודש. לפי כלל זה האתר שלי היה צפוי לייצר כ-50$ בהכנסות לפחות. עברתי כמובן את מבחן הסף ההתחלתי (66$ החודש), והדרך לתנועה משמעותית יותר שמלווה בהכנסות נראית ברורה בהרבה.

בברכת חג שמח וריחוף להצלחה,
אוהד פלינקר
www.hovercrafterz.com
Dude, it's a hovercraft

עוד עליי:
www.siliconsands.com

פרסום בגוגל: קביעת תקציב הפרסום / רוני הורוביץ

המילה "תקציב" מאוד מחוברת למילה "פרסום". ואכן אחד התפקידים החשובים בכל משרד פרסום הוא זה של "תקציבאי" -זה המחזיק בתקציב הפרסום של הלקוח ומחליט מה לעשות איתו.

הצורך בקביעת תקציב פרסום נובע מפערי ידע. קשה מאוד לקבוע מה התועלת האמיתית בפרסום ולכן מקצים לו אחוז מסוים מההכנסות ומוציאים אותו כמעט ללא קשר לתוצאות. יש לי חבר בעל חברת קוסמטיקה שהסביר לי שבסוף השנה נשארו בעסק כספים רבים ובמקום לשלם מס הכנסה הם הוציאו אותם על פרסום.

האינטרנט הוא עולם שונה לחלוטין. כאן הכל מדיד ולכן לכאורה אין צורך בתקציב. מכיוון שהתשלום הוא בעבור קליק השאלה היא רק אם כדאי לשלם עבור הקליק את המחיר או לא כדאי. אם למשל אתם משלמים חצי שקל לקליק ואתם יודעים שבממוצע אתם מקבלים בתמורה שקל אז כדאי לכם להשקיע בפרסום ככל שגוגל מאפשר ואין כל סיבה להגביל את הפרסום בתקציב כלשהו. כל הגבלה רק תקטין את ההכנסות שלכם.

אז מדוע בכל זאת אפשר (וצריך) לקבוע תקציב גם לקמפיין בגוגל ומה תפקידו של התקציב הזה?

לפני שאענה על שאלה הזו אבהיר מהו תקציב בתכנית אדוורדס של גוגל.

תקציב הוא סכום יומי שבעל החשבון בגוגל קובע שאותו גוגל לא יעבור עבור מסע פרסום. כאשר סכום ההוצאה היומי על הקלקות על מודעות עובר את הסכום שנקבע כתקציב יומי גוגל מפסיק להציג אותן.

חשוב לדעת שהגדרת התקציב מתבצעת ברמת "מסע פרסום" (או campaign באנגלית) ולא ברמת החשבון כולו וגם לא ברמה אחת מתחת למסע פרסום - קבוצת מודעות Ad group. כלומר לכל מסע פרסום אתם קובעים תקציב יומי משלו.

אז כיצד קובעים תקציב בגוגל?

כאמור בדרך כלל אם כדאי לכם להביא מבקר לאתר במחיר מסוים אין כל סיבה להגביל את מספר המבקרים. אבל, אם לא תהיה כל הגבלה אירועים חריגים שונים או אפילו הונאות הקלקות עלולות לגרום לעליה פתאומית בהקלקות על המודעות שלכם ולהוצאה שלא הבאתם בחשבון.

התפקיד העיקרי של התקציב בתכנית אדוורדס לכן הוא למנוע הפתעות ולאפשר לכם "לישון בשקט" מבלי לחשוש שיום אחד תמצאו שגוגל רוקן לכם את חשבון הבנק.

לכן כדאי לקבוע את התקציב בטווח בטחון מעל להוצאה היומית הממוצעת כדי שביום רגיל גוגל לא יחתוך לכם את הצגת המודעות.

שימו לב! מטרת התקציב אינה לשלוט בהוצאה היומית אלא רק למנוע הפתעות. את השליטה בהוצאה היומית כדי לבצע באמצעות שני מכשירים אחרים: הביד שלכם -כלומר המחיר לקליק ואף המודעה עצמה.

נניח שהחלטתם שאתם מוכנים להשקיע בקמפיין גוגל עד 100 שקלים ליום. במקום לחתוך את התקציב באופן שרירותי על 100 שקלים ביום עליכם לקבוע אותו בטווח בטחון -נניח 150 שקל ליום, ולקבוע את הביד שלכם ולנסח את המודעה שלכם כך שהוצאה תתייצב סביב 100 שקלים ביום.

ההסבר הוא פשוט. נניח שקבעתם ביד של חמישה שקלים לקליק והתקציב שלכם הוא 100 שקלים גוגל יפנה אליכם 20 מבקרים ואז יעצור. לעומת זאת אם תורידו את הביד ל שלושה שקלים ייתכן מאוד שגוגל יוכל לשלוח אליכם 30 מבקרים ועדיין לא תעברו את התקציב.

גם המודעה עצמה היא אמצעי טוב לשלוט בתקציב. נחזור למקרה הקודם. כדי להקטין את ההוצאה היומית אפשר לנסח מודעה מדויקת יותר שעלולה להקטין את יחס ההקלקה אבל תביא לאתר תנועה ממוקדת יותר שיחס ההמרה שלה יהיה גבוה יותר. אחת האפשרויות היא למשל לציין את המחיר במודעה.

לסיכום: תפקיד התקציב הוא להקטין סיכונים. את השליטה היום יומית בהוצאה כדאי לבסס על העלות לקליק שאתם מציעים ועל הטקסט של המודעה.

עד כאן להפעם. אני שב ומזכיר לכם להשתתף בפורום שלנו ולבקר באתר השירות של רב מסר ולהירשם להדגמה.

להתראות בחודש הבא,

רוני הורוביץ
סודות השיווק באינטרנט
כל הזכויות שמורות © 2004 - 2007